22. junij 2008

Strežnik, ki vam streže z drugega konca sveta

Računalniki res niso več to, kar so včasih (pred nekaj leti) bili! Vse manj imamo na njih nameščenih kompleksnih in spominsko zahtevnih programov. Ta naprava, sestavljena iz tipkovnice in ekrana (no to se pa še dolgo ne bo spremenilo…) vse bolj služi le še za komunikacijo! Da se – z univerzalnim brskalnikom - priklopi(mo) na splet – na »Računalniški oblak« (cloud computing) in vse pogosteje tudi na katero od družbenih omrežij (social networking«)…

»Cloud computing« lahko opišemo na dva načina. V tehničnem smislu je ta tehnologija šele v povoju, vendar z ogromnimi potenciali: v idealni obliki (prihodnosti) bi (bo) omogočala, da si bodo lahko (če jim bomo to dovolili) vsi računalnki, ki so povezani v internet, med seboj delili procesorske in spominske kapacitete. Z njihovo povezavo se bodo sprostile ogromne, doslej neizkoriščene, rezerve na strojni in programski opremi. Priznajmo, da naši računalniki po navadi »garajo« le z nekaj odstotno sposobnostjo… In če bi jih pustili prižgane še ponoči…

Ker vem, da se vam že kar lasje ježijo od ogorčenja nad idejo, da bi SVOJ računalnik imeli toliko odprt, da bi se v njem dogajalo (marsi)kaj iz širnega (pokvarjenega) sveta in da bi bila povsem ogrožena vaša zasebnost ter varstvo podatkov itd. itd. … svoj predlog umikam za nekaj let (dokler ne bodo zagotovljeni tudi vsi potrebni varnostno-tehnični ukrepi za računalniške oblake) in se omejujem na povsem enostavno in danes že povsem realno definicijo najemanja prostih – spominskih - kapacitet.

Podjetja, ki so v preteklih letih imela svoje strežnike, se dobro zavedajo, da je njihovo nameščanje in vzdrževanje (bilo) kar zahtevno profesionalno opravilo. Zato se vse bolj odločajo za uporabo strežnikov (točneje: strežniških storitev) na tujih lokacijah. Za obstoječe informacijske sisteme je vsekakor takšna odločitev zelo težka in zahteva temeljit premislek, za nove sisteme pa skoraj ni dileme: prihranili bodo veliko denarja.

Da bi si zagotovili veliko in dolgoročno zanesljivost, pa bo treba biti previden in izbrati takšnega ponudnika (storitev strežniškega gostovanja), ki bo imel najboljše reference. Ste že uganili? Potem se bo najbolje opreti kar na velikega Googla, ki nudi tudi največje strežniške kapacitete. Posebno še, ker sta se pred kratkim povezala z velikim IBM-om, kar je res kar (pre)velika kombinacija. Paradoksalno je namreč to, da se s tem vračamo na izhodiščno pozicijo izpred 30 let, ko so se osebni računalniki pojavili prav kot odgovor (rešitev) zaradi pre-mogočnih in pre-okornih velikih IBM-ovih (mainframe) računalniških sistemov… Ali smo se zato borili? Vsekakor bo morala biti pri zagotavljanju storitev »cloud computing« zagotovljena prava konkurenca! Verjetno jo bodo morale zahtevati in zagotavljati tudi (med)državne regulative…

No, pa pustimo takšne dileme (bodočim) politikom in se zadovoljimo s trenutnim stanjem, ki gre vsekakor odločno v smer spletnih storitev (z vidika ponudnikov je to tudi SaS - »Software as a Service«), zelo koristnih in ugodnih (poceni) tudi za podjetnike. Kot primer naj navedem Salesforce.com, ki lahko nadomesti kar nekaj komercialistov in marketingašev. Kot v vseh podobnih primerih je njihova prednost predvsem v tem, da na enem mestu lahko nudijo najbolj kvalitetne storitve, nasvete, kadre, analitična orodja, praktične pripomočke, itd. Priporočam, da si najprej ogledate kakšen njihov DEMO, pa boste takoj vedeli, za kaj gre…

Na podobne storitve z raznih poslovnih področij bom opozoril še kasneje. Kot najvažnejše pri odločitvi za podjetništvo pa se mi zdi, da si moramo najprej odgovoriti na vprašanja: »S čim se bomo ukvarjali?« »Kaj bomo prodajali?« »Kaj znamo mi bolje od drugih?« »Kje so naše konkurenčne prednosti?« »Kaj je perspektivno za bodočnost?« »Kje lahko najdemo in izkoristimo kakšne koristne sinergije?« »Kaj je naš končni cilj?«


*Priporočeni link: http://www.salesforce.com/

1 komentar:

Matjaž Gerčar pravi ...

Računalništvo se razvija v smeri, ki jo nihče ne pozna. Veliko ljudi tipa v pravo smer, vendar nihče ne more napovedati kam vse to pelje. Zaenkrat nam večina novosti preej izboljša življenje.
Na spletu se vsak dan pojavljajo nova in nova podjetja, ki ponujajo super rešitve. Danes je v Financah super članek oz. komentar o teh mladih, ambicioznih in visokotehnoloških podjetjih. Mnogi so sposobni kot start-upi dobiti ogromne vsote denarja iz razno raznih pojetniških skladov, poslovnih angelov. Imajo super ideje, ki nam super olajšajo življenje. Lep primer je slovenska Zemanta, ki je pridobila miljon evrov in razvijajo super uporaben pripomoček pri pisanju blogov. Sprašujem pa se kaj bo s tem podjetjem, ko se bo ta začetni finančni kapital izčrpal. Kje bodo fantje zaslužili denar za nadaljevanje razvoja?Bodo vseskozi pridobivali denar iz podjetniških skladov? Večina takšnih podjetij računa na to, da jih bo kupilo kakšno zares veliko podjetje, kot je Google, Yahoo, Microsoft itd...Mnogi računajo na oglase, nekateri na to, da bodo kasneje začeli za storitev zaračunavati itd...
Na koncu se zdi, da je potrebna le velika sreča, da te opazijo veliki. In še nekaj sem opazil. Mnogi projekti, ki so prinesli veliko denarja so tako presneto preprosti, da se lahko vprašam le: kako, da se nisem sam tega domislil. Facebook, Youtube, Tinyurl, Twitter, itd...

Sposobni smo generirati veliko zamisli za IT posel, ampak le malo teh zamisli uresničimo, ker mnoge enostavno niso dosegljive.

Vsekakor pa sam vidim prihodnost v prodaji majhnih start-up podjetij velikanom.
Majhna podjetja v tem globalnem svetu enostavno ne morejo biti konkurenčna. Žal.
Vprašanje kje bi bil računalniški svet danes, če bi imel Microsoft ves čas sebi enakovrednega tekmeca. Kje bi bil računalniški svet danes, če bi imel Google ves čas sebi enakovrednega tekmeca? Ampak Google je začel kot majhen iskalnik. Preprost iskalnik, ki je zmogel več kot drugi. In kljub vsem kritikam, ki letijo na Google, se le-ta še vedno trudi in nam skoraj dnevno servira kakšne zelo uporabne novosti.