28. maj 2008

Pogumno začeti tudi z majhnimi sredstvi

Ker je tole pisanje namenjeno predvsem tudi (mladim) začetnikom v podjetništvu, se že takoj kot zelo pomembno pojavi vprašanje začetega kapitala. Ali je v vsakem primeru potrebno »žicati« in se dostikrat tudi naravnost poniževati (če ne drugače, pri sorodnikih in prijateljih) za (investicijski) denar? Ali ni možno (obetavnega) podjetja začeti tudi brez (kakršnegakoli?) denarnega vlaganja?

Vesela novica: okolje za podjetniške iniciative še nikoli ni bilo tako ugodno, kot je danes – in lahko vam zagotovim, da bo jutri še bolj. In to prav glede vprašanja, koliko sredstev potrebujemo za začetek delovanja, da se kot nova družba vsaj lahko predstavimo okolju in začnemo vsaj z osnovnimi poslovnimi komunikacijami!

Še pred desetimi leti (ko je bilo sicer tudi računalništvo že normalna sestavina vsake solidne pisarne) so bili nujni začetni stroški veliko večji, kot so danes. Potreben je bil vsaj en dober (in zato precej drag) računalnik, na katerem je bil nameščen strežnik. Precej stroškov je bilo tudi z izdelavo in namestitvijo domače strani, poštnega odjemalca, itd. Nujni so bili Windowsi in (pošteno priznajmo) vsaj najcenejša verzija programa Office, pa še marsikakšen drug program. Da niti ne omenjamo časa, energije in stroškov postavitve svoje lastne spletne trgovine (ja, prodajati je pač nujno, kajne?)…

Danes si novopečeni podjetnik za deset (ali manj) evrov lahko takoj kupi domeno in za kakšnih 40 $ (da, dolarjev – prav ste prebrali!) na leto (da, na leto – prav ste prebrali!) najame kompletno strežniško storitev z 10 GB (da, gigabajtov, prav ste prebrali!) ter 100 e-naslovi (da, STO – prav ste prebrali!)… S tem pa dobi tudi spletno trgovino, forume, bloge itd., za tiste bolj zapravljive in ambiciozne pa je tu še DeLux Plan, ki navedene nujne poslovne stroške bistveno podraži, saj je mesečna naročnina kar 6,64$ (da, na mesec – prav ste prebrali!), ampak za 150 GB + 25 MySQL databases… GoDaddy*

Tudi načelo odprte kode že deluje in tisti najbolj »škrti« si ne bodo privoščili niti Windowsov (jaz bi si jih, da ne bo pomote…), saj jim zadošča brezplačno (no, skoraj…) Linux. Za Škote in Gorenjce tudi ne bo dileme med MS Office ($$) in OpenOffice (brezplačno!). Resnici na ljubo nam (bo) Google s svojimi spletnimi storitvami (Docs!) nudi(l) večino bistvenih funkcionalnosti, zaradi katerih se nam je MS Pisarna doslej zdela nepogrešljiva. Nasprotno: temu se bo moral pridružiti tudi Microsoft…

Konvencionalni starejši podjetniki ob tem branju gotovo nejeverno (ali celo malo ljubosumno) zmagujejo z glavami, češ: »Pa je vendar še veliko drugih nujnih potrebnih zagonskih sredstev…« »Like what?« »… Na primer oblikovanje?«. Seveda, če so (že takoj na začetku) nujne kvalitetne profesionalne in edinstvene storitve. Vedno pa (na začetku!) niso. In tako lahko vsakdo za svojo prvo domačo stran (tudi za svoje novo podjetje) izbere (brezplačno!) super podlago (template), kakršne so pripravljene za bloge. Lahko si izdela express banerje, z veliko animacije in najnovejših trikov…

Živimo pač v »krasnem novem – sploščenem - svetu« in vse vrste storitev, katere je mogoče širiti preko interneta (frizerji oddahnite si: za vas to ne velja…) so izpostavljene neusmiljeni konkurenci, ki cene znižuje do nule. Zato se bo gotovo (če se že ni?) pojavila tudi storitev brezplačne telefonske tajnice in bo tudi ta strošek odpadel za našega vrlega podjetnika začetnika.

Da, računalniki res niso več to, kar so včasih (pred nekaj leti) bili! Naši otroci nanje občasno še kaj nameščajo (inštalacija), vnuki pa si niti ne bodo mogli predstavljati, zakaj bi morali nekaj dajati prav v (samo!) njihov računalnik… Ta naprava, sestavljena iz tipkovnice in ekrana (no to se pa še dolgo ne bo spremenilo…) bo služila le za komunikacijo! Da se priklopi(mo) na splet – na »Računalniški oblak« (cloud computing) in s tem na katero od družbenih omrežij (social networking«)…


*Priporočeni link: https://www.godaddy.com/gdshop/default.asp